ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 7292394
*
nr 729 2394
Pigtittare
1800-tal, höjd: 70
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 december 2011
kl 17:28:24
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/12 00:20:20
1
150 kr
5/12 11:49:55
2
Vinnande bud
5/12 17:16:32
3
250 kr
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:24
-
6674 Spegel
förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:16
-
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:23
-
6480 Spegel
Förgylld, 81x41 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:57
-
6673 Spegel
Nyrokoko, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:04
*
Pigtittare
nr 729 2394
Pigtittare
1800-tal, höjd: 70
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 5 december 2011 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 1/12 00:20:20 | 1 | 150 kr |
| 5/12 11:49:55 | 2 | Vinnande bud |
| 5/12 17:16:32 | 3 | 250 kr |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:13 -
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:24 -
6674 Spegel
förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:16
-
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:23 -
6480 Spegel
Förgylld, 81x41 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:57 -
6673 Spegel
Nyrokoko, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:04



